Większości z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się zalanie telefonu. Wystarczy, że wyślizgnie się z tylnej kieszeni czy wpadnie do kałuży podczas spaceru – sytuacji potencjalnego zagrożenia jest mnóstwo. Wbrew powszechnemu przekonaniu zalanie nie oznacza, że sprzęt trzeba będzie wymienić – szybka reakcja i ingerencja serwisu gsm prawdopodobnie wystarczy. Jeśli zachowasz się odpowiednio, ryzyko bezpowrotnego zniszczenia sprzętu radykalnie się zmniejszy.
Wodoodporny smartfon – dobry pomysł?
Warto oczywiście unikać możliwości zalania na różne sposoby. Jednym z nich jest kupno wodoodpornego smartfona. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że miewasz problemy z kontrolą własnego sprzętu elektronicznego i często zdarza Ci się go uszkadzać urządzenia, lepiej nie kusić losu. Odpowiednio dobrany telefon lub specjalna szczelna obudowa to najlepszy sposób na zapobieganie tego rodzaju sytuacjom.
Czyszczenie telefonu – na co uważać?
Pamiętaj, że nie tylko zanurzenie smartfona w wodzie może przyczynić się do nieodwracalnych zniszczeń. Równie dobrze może być to duża wilgotność czy kilka kropel deszczu w niefortunnym miejscu. Zachować ostrożność należy również, czyszcząc telefon. Można robić to wyłącznie na sucho, unikając stosowania rozpuszczalników, alkoholi i detergentów. Jeśli zależy Ci na dezynfekcji urządzenia, możesz uprzednio nałożyć na chusteczkę odrobinę płynu antybakteryjnego, ale musisz koniecznie wyłączyć telefon. Wiele z telefonów jest szczególnie wyczulonych na wilgoć – jak na przykład popularny Iphone. W jego przypadku nawet noc w zawilgoconym namiocie może skończyć się zniszczeniem sprzętu.
Rodzaj płynu a szanse na odzyskanie telefonu
Wiele zależy od tego, jakim płynem zalejesz urządzenie. Jeśli jest to sok pomarańczowy lub z innych cytrusów, prawdopodobnie trzeba będzie spisać go na straty. Większe szanse masz w przypadku wody słodkiej, herbaty czy alkoholu niż wody morskiej, która z czasem może powodować korozję wewnętrznych części, a w następstwie – zakłócenia funkcjonowania urządzenia. W niektórych przypadkach zalaniu ulega przede wszystkim ekran. Wtedy konieczna będzie regeneracja wyświetlacza w smartfonie.
Co zrobić po zalaniu telefonu?
Po pierwsze – wyłącz telefon
Co jednak, gdy zdarzy Ci się niefortunny wypadek? W wielu przypadkach decydujące są pierwsze minuty po zalaniu telefonu. Wiele zależy również od tego, czy pojawiły się również uszkodzenia obudowy czy ekranu. Jeśli nie, szansa na odzyskanie sprzętu jest znacznie większa. Jeśli tak – wstrzymaj się z wszelkimi działaniami przed skorzystaniem z serwisu, ponieważ bateria może wybuchnąć. Jeśli wyświetlacz uległ zniszczeniu, trzeba najpierw dokonać wymiany ekranu w telefonie. Jaki jest pierwszy i najważniejszy krok w przypadku zalania? Przede wszystkim, należy wyłączyć telefon. Jeśli po zalaniu wciąż działa, od razu go wyłącz – ryzyko zwarcia jest bardzo duże. Jeśli nastąpi, przywrócenie urządzenia do życia będzie bardzo trudne. Jeśli możesz wyjąć baterię, zrób to i rozłóż części w suchym miejscu, czekając aż wyschną.
Zalany telefon – czego nie robić?
W przypadku zalanego telefonu ważniejsze jest to, czego nie robić niż same działania, bo możliwości jest niezbyt wiele. Wiele czynności, które wydaje się logicznych w przypadku zalania czy zawilgocenia, w zestawieniu z wrażliwą elektroniką okazuje się nie tylko nieskutecznych, ale i niebezpiecznych. Czego nie należy robić pod żadnym pozorem?
- Nie używaj suszarki – sprzężone powietrze może wepchnąć głębiej kropelki płynu, a przy tym doprowadzić do przegrzania i stałego uszkodzenia smartfona.
- Nie próbuj dmuchać na smartfon w celu osuszenia – najczęściej skutkuje to efektem odwrotnym do zamierzonego, ponieważ podobnie jak w przypadku użycia suszarki, drobinki wpływają jeszcze głębiej, uszkadzając wrażliwą elektronikę.
- Nie podłączaj telefonu do ładowarki – rodzi to poważne zagrożenie wybuchem.
Zalany telefon – co robić?
Po wyłączeniu urządzenia pora na maksymalne rozłożenie części, dzięki czemu osuszenie będzie znacznie łatwiejsze. W miarę możliwości zdejmij obudowę, wyjmij baterię, karty SIM i pamięci. Umieszczenie głównych części urządzenia w ryżu może pomóc – a na pewno nie zaszkodzi. Nie od dziś znane są przecież jego higroskopijne właściwości, które pomagają w pochłonięciu nadmiaru wody, Pamiętaj jednak, że to zdecydowanie nie wystarczy, a jedynie pomoże Ci zyskać czas przed oddaniem smartfona w ręce specjalisty. Podobnie działa suszenie w słońcu – przy czym musisz uważać, by nie pozostawić smartfona zbyt długo w świetle słonecznym, aby się nie przegrzał.
Oddanie smartfona do serwisu – konieczne
Najważniejsze jest uniknięcie kluczowych błędów, które prowadzą do zwarcia. Nawet jeśli wydaje Ci się, że urządzenie już wyschło, pokuszenie się o jego włączenie może słono kosztować. Płyn mógł przecież dostać się do bardziej wrażliwych, głębiej umieszczonych elementów. Dlatego tak istotne w przypadku zalania jest oddanie telefonu w ręce specjalisty. Dobry serwis telefonów może zdziałać cuda!