Telefony komórkowe zagościły w naszym życiu i ciężko jest wyobrazić sobie bez nich swój dzień. Są niezbędne w pracy i podczas załatwiania codziennych obowiązków, ułatwiają kontakt z rodziną i przyjaciółmi, a także dzięki wielu aplikacjom dostarczają rozrywki i edukacji. Mózgiem telefonu jest bez wątpienia procesor, a sercem – akumulator. Co wiemy o bateriach w smartfonach?

Typy baterii w telefonie

Współczesne baterie w telefonach muszą zajmować jak najmniej miejsca, a użytkownikowi uniemożliwia się samodzielny dostęp do akumulatora przez otwarcie tylnej klapki. Obecnie wymiana baterii podobnie jak wymiana szybki w smartfonie czy wejścia na ładowarkę wymaga odwiedzin serwisu telefonów.

Przy wyborze telefonu warto jest zwrócić uwagę na poszczególne rodzaje akumulatorów w smartfonie.

  • Baterie niklowo-kadmowe – akumulatory niskiej jakości spotykane bardzo rzadko. Są dużych rozmiarów, mają krótki czas użytkowania oraz niewielką pojemność. Nie są stosowane w nowoczesnych smartfonach.
  • Baterie niklowo-wodorowe – baterie podobnej klasy co niklowo-kadmowe. Nie zachwycają swoją żywotnością.
  • Baterie litowo-jonowe – najczęściej spotykane w nowoczesnych smartfonach. Są bardzo pojemne, niektóre z nich mogą pracować przez długie godziny, co zwiększa komfort użytkownika i przyczynia się do ich szerokiego zastosowania. Mają dobry stosunek energii do wagi, a ich cena jest niska.
  • Baterie litowo-polimerowe – najnowocześniejsze ogniwa, nad którymi stale toczą się badania i niebawem będziemy mogli spotkać je w wielu nowych smartfonach. Wchodzą na rynek powoli, a ich ogromną zaletą są niewielkie rozmiary przy jeszcze większej żywotności i pojemności co baterie litowo-jonowe.
Baterie w telefonach komórkowych

Jaka powinna być pojemność baterii w telefonie

Przeciętna pojemność akumulatora w telefonie jest obecnie o około 1000 mAh większa niż jeszcze pięć lat temu, a różnice w bateriach flagowych telefonów są coraz mniejsze. Wraz z ulepszeniem procesorów, zwiększeniem pamięci RAM, powstawaniem coraz nowszych aplikacji czy większym ekranem smartfonu zwiększa się potrzeba na jak najbardziej pojemne akumulatory w telefonie. Obecnie smartfony z najwyższej półki mają minimum 3000 mAh, chociaż standardem staje się około 4000 mAh. Na rynku można również spotkać telefony wyposażone od razu w dwie baterie. Sama ilość amperogodzin to tylko jeden z elementów decydujących o takich aspektach jak wytrzymałość i żywotność baterii. Ważne jest również poprawne użytkowanie telefonu oraz czynniki mające wpływ na wydajność akumulatora. Jeśli zauważymy, że bateria pracuje gorzej, warto jest odwiedzić serwis telefonów.

Co wpływa na żywotność baterii smartfona

Czy ktoś pamięta jeszcze czasy, gdy bateria w telefonie potrafiła wytrzymać około tygodnia – i to dzwoniąc codziennie i wysyłając smsy (do 160 znaków oczywiście)? Obecnie średni czas pracy baterii w popularnych smartfonach to pełen dzień przy normalnym użytkowaniu. Wszystko uzależnione jest od częstotliwości dzwonienia, ustawień telefonu czy aktualnie używanych aplikacji. I choć producenci smartfonów ścigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach – na czas pracy baterii stale wpływają te same parametry:

  • autoobracanie ekranu – zmiana orientacji potrafi szybko rozładować akumulator,
  • włączone aplikacje w tle oraz tryb czuwania,
  • wysoka jasność ekranu,
  • włączona lokalizacja,
  • częsta autosynchronizacja danych,
  • transmisja danych – włączony Internet (a w szczególności szybka sieć LTE) w momencie, gdy przeglądanie sieci nie jest konieczne.

Dodatkowym czynnikiem, o którym wiele osób zapomina, są niskie temperatury. Dlaczego telefon szybciej rozładowuje się na mrozie? Czasami podczas zimowego spaceru spędzimy chwilę na rozmowie telefonicznej, a zauważymy, że baterii ubyło kilka czy nawet kilkanaście procent. Dodatkowo smartfon może działać wolniej, a nawet się przycinać. W telefonach stosowane są przede wszystkim wspomniane wcześniej baterie litowo-jonowe. Kiedy na podwórku panują niższe temperatury, elektrony wewnątrz akumulatora przepływają wolnej – co skutkuje jego mniej efektownym działaniem. Na czas funkcjonowania baterii w takich warunkach ma również wpływ jej wiek – dlatego czasami warto jest rozważyć jej wymianę na nową w serwisie gsm, który zajmie się telefonem bez względu na to, czy posiadamy Samsunga, Apple czy model innego producenta.

Jak dbać o baterię w smartfonie

Jeszcze kilka lat temu nowa bateria w telefonie wymagała formatowania. Zabieg ten miał na celu przygotować akumulator do długotrwałej pracy i polegał na pełnym naładowaniu urządzenia, następnie rozładowaniu i ponownym naładowaniu do 100 procent najlepiej przez całą noc. W obecnie stosowanych bateriach litowo-jonowych zabieg ten nie jest już wymagany. W dalszym ciągu istnieją zasady, które mówią, jak dbać o baterię w smartfonie, by wytrzymała jak najdłużej.

Przede wszystkim używaj oryginalnej ładowarki. Dzięki temu będziesz miał pewność, że urządzenie nie zostanie uszkodzone, a telefon faktycznie będzie się ładował. Należy też unikać ładowarek do szybkiego ładowania, które nie są dedykowane do danego urządzenia.

Bardzo ważne jest unikanie ekstremalnych temperatur. O ile chwilowe wyjście z telefonem na silny mróz czy temperatury grubo powyżej trzydziestu stopni nie powinno zrobić mu krzywdy, tak długotrwałe narażanie telefonu na mrozy czy ostre promienie słońca może go uszkodzić. Nie tyczy się to już tylko samej baterii, a jest niebezpieczne dla całego urządzenia.

Nie rozładowuj baterii w telefonie do zera. Warto jest podłączyć go do ładowarki już przy pierwszym komunikacie o niskim poziomie naładowania akumulatora (około 20%). Współczesne akumulatory jonowo-litowe nie mają w przeciwieństwie do starszych modeli tzw. efektu pamięci. W związku z tym można je co jakiś czas podładowywać, a zdaniem specjalistów najlepiej do około 80-90 %. Dodatkowo telefon można bez obaw podłączać na całą noc do ładowania. W momencie, gdy wskaźnik naładowania osiągnie maksimum, urządzenie przestanie pobierać energię. Przeładowanie baterii i pogorszenie jej trwałości mogło być spotykane raczej w starszych modelach. Wpływ na baterię ma również sposób przechowywani urządzenia. Powinniśmy zadbać o to, aby bateria była naładowana do około 45%. Długie przetrzymywanie rozładowanych baterii przyspiesza zużycie. 

Kupując nowego smartfona, bardzo często chcemy o niego odpowiednio zadbać. Wiele w tej kwestii ułatwi prawidłowe użytkowanie baterii. Stosowanie się do naszych rad, odpowiednie ładowanie telefonu, jego poprawne przechowywanie, a także unikanie nadmiernej ekspozycji na czynniki atmosferyczne pozwolą cieszyć się smartfonem trzymającym baterię przez dłuższy czas. Dodatkowo warto jest wyłączyć funkcje, z których się nie korzysta, jak na przykład aplikacje w tle czy lokalizacja. 

SERWIS z dojazdem do KLIENTA

Świadczymy dla Was usługi serwisowe z dojazdem do klienta
na terenie całego Krakowa i okolic!

Po każdym serwisie dezynfekujemy telefon sterylizatorem UV.

Zadzwoń do nas i zapytaj o bezpłatna wycenę i odbiór urządzenia

Scroll to Top