Seniorzy coraz lepiej odnajdują się w świecie technologii. W związku z tym ich potrzeby dotyczące telefonów zmieniają się. Producenci komórek dostrzegają różne oczekiwania tej grupy odbiorców i starają się na nie odpowiedzieć. W efekcie dzisiejsza oferta telefonów komórkowych dla seniorów jest bogata i różnorodna.

Kim jest Twój senior?

Zanim zaczniesz mu doradzać w zakresie wyboru telefonu, poświęć chwilę by poznać jego realne oczekiwania i potrzeby dotyczące komórki.

Chcąc pomóc seniorowi z wyborem telefonu komórkowego nie stosuj sztampowych rozwiązań. Dziś nasi rodzice i dziadkowie często też chcą uczestniczyć w cyfrowej rewolucji. Dlatego poświęć chwilę i poznaj potrzeby seniora.

Telefon dla seniora

Na co warto zwrócić uwagę szukając telefonu dla osoby starszej?

Wybierając idealną komórkę dla seniora, warto zadać sobie tych kilka pytań: 

 1. Czy senior dobrze sobie radzi z technologią? Czy interesują go nowinki techniczne?
 2. Czy choruje, ma jakieś specjalne potrzeby? 
 3. Czy dobrze słyszy i widzi?
 4.  Czy trzęsą mu się ręce i jest ryzyko, że telefon mu wypadnie?  
 5. Czy potrzebuje telefonu tylko do rozmów, czy może będzie go używać w codziennych sprawunkach?

Nie bagatelizuj jego zachcianek – w końcu Ty też chcesz mieć multifunkcjonalny telefon!

Kwestie techniczne

Techniczna strona telefonu jest równie ważna. Gdy rozważamy zakup aparatu dla osoby starszej  warto przemyśleć kilka istotnych kwestii.  

Przede wszystkim zwróć uwagę na żywotność baterii, jasność i wielkość wyświetlacza, głośność dzwonka (i rozmów) oraz czy jest możliwość powiększenia czcionki

Wybierając telefon dla seniora warto wziąć pod uwagę jego zdrowie, które z czasem będzie się pogarszać. Dobrze jest wybrać model telefonu, który ma możliwość zwiększania czcionki i w którym jest dobry i głośny dźwięk – zarówno rozmów jak i dzwonka.  Znaczenie ma też żywotność baterii – z wiekiem pamięć słabnie, dlatego osoba starsza może zapominać o codziennym ładowaniu telefonu. Warto wybierać modele, które są wyposażone w dobre baterie. Z reguły osoby starsze wolą jasne ekrany, bo lepiej dzięki temu widzą. 

Telefon dla osoby, która choruje

Na rynku telefonów komórkowych są dostępne modele wyposażone w przycisk S.O.S. 

S.O.S to idealne rozwiązanie dla seniorów, szczególnie jeśli osoba starsza jest samotna i ma problemy ze zdrowiem. Dzięki tej funkcji telefonu nie musisz się bać, że podczas Twojej nieobecności wydarzy się coś złego.  Wystarczy, że senior naciśnie odpowiedni guzik gdy poczuje się gorzej. Telefon sam zawiadomi kilka ostatnich numerów z listy połączeń, że dzieje się coś złego.  

Telefon czy smartfon?

Wybór zależy od tego, czy Wasz senior jest technologiczny, czy nie. Jeśli nie zna się na technologii, nie lubi jej i wcale nie ma ochoty na stare lata się z nią zaprzyjaźniać, to wybierzcie klasyczny telefon

Na co zwrócić uwagę wybierając telefon dla seniora:

 • Czy ma duże i wygodne przyciski,
 • Czy ma wystarczająco duży ekran (dodatkowym atutem jest możliwość powiększenia czcionki),
 • Czy został wyposażony w funkcje zwiększające bezpieczeństwo (m.in. przycisk SOS),
 • Czy ma wzmocnioną konstrukcję odporną na upadki (w przypadku słabszych podzespoów, częsta wymiana szybki w przypadku upadków telefonu na ziemię może być problematyczna)
 • Czy ma odpowiednią wagę (i nie będzie zbyt ciężki).

Dodatkowym atutem aparatu będą głosowe podpowiedzi wybieranych numerów i numeru przychodzącego

Warto zwrócić uwagę na to, że klasyczne telefony są tańsze niż smartfony. Z reguły są też mniej narażone na usterki (typu pobity ekran) i dłużej działają ich baterie. 

Są seniorzy, którzy z chęcią używają Internetu. Robią zakupy on-line, grają w gry, mają przyjaciół w social mediach. Smartfony to dobry wybór dla seniora. Mają liczne rozwiązania, które czynią je telefonami przyjaznymi osobom starszym: 

 • Mają znacznie większe ekrany i o wiele lepszą jakość obrazu niż klasyczne modele,
 • Mają o wiele większą pojemność pamięci – na telefonie można przechowywać rodzinne zdjęcia, ale też wyniki badań, 
 • Mogą przypominać o umówionych spotkaniach, terminach badań, ważnych świętach; 
 • Ułatwiają komunikację z bliskimi, skracają dystans – kogo teraz dziwi rozmowa na Skype z babcią?
 • w przypadku bardziej zaawansowanych użytkowników mogą być wykorzystywane np. do znalezienia drogi  (Google Maps) czy zakupów internetowych bez wychodzenia z domu,
 • umożliwiają korzystanie ze wsparcia Asystenta Google, który za pomocą komend głosowych pomoże wybrać numer telefonu, napisać wiadomość, zapisać termin spotkania, itd. To rozwiązanie w przypadku telefonu dla seniora jest nieocenione!
 • są bezpieczne: pozwalają wysłać wiadomość SOS – jeśli nie mają wbudowanej tej funkcji, to wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. 

Smartfony są bardzo dobrym rozwiązaniem dla „technologicznych” seniorów

Jednak w ich przypadku trzeba się liczyć z nieco większym wydatkiem, krócej działającą baterią i większą szansą na usterki. Przed zbitą szybką możecie się chronić (tu pisaliśmy w jaki sposób), ale są takie wypadki, których żaden ekran dotykowy nie przeżyje… Wtedy pamiętajcie o nas:  naprawimy potłuczony ekran, wymienimy zalaną szybkę… 

Propozycje modeli 

Producenci telefonów komórkowych oferują szeroki wybór urządzeń dla seniorów.  

Wśród klasycznych modeli warto przyjrzeć się ofercie telefonów Maxcom

 • Maxcom MM721 – jest lekki, bardzo intuicyjny w obsłudze, ma duże klawisze i przycisk SOS;
 • Maxcom MM330 – lekki, ma duży wyświetlacz i szereg rozwiązań ułatwiających życie seniorom;
 • Można też rozejrzeć się za telefonem z klapką, co rozwiąże problem niechcianych połączeń (tzw. „dzwoniącej kieszeni”). 

Wśród smartfonów warto rozważyć zakup:

 • Samsung Galaxy A10 – to budżetowy model Samsunga.  Jeśli masz ochotę to przygotowaliśmy wpis o najczęstszych usterkach w telefonach Samsung.  
 • Huawei Y6s – w trosce o wzrok filtruje szkodliwe niebieskie światło i posiada certyfikat TÜV Rheinland. Dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi dłużej działa bateria. 

SERWIS z dojazdem do KLIENTA

Świadczymy dla Was usługi serwisowe z dojazdem do klienta
na terenie całego Krakowa i okolic!

Po każdym serwisie dezynfekujemy telefon sterylizatorem UV.

Zadzwoń do nas i zapytaj o bezpłatna wycenę i odbiór urządzenia

Scroll to Top