Są na tym świecie ludzie, którzy nie znają czasów „sprzed ekranu dotykowego”. Lata bez komputerów, tabletów, komórek i innych cudów techniki wydają im się prehistorią. Zaskakujące jest, że ekran dotykowy to stosunkowo świeży wynalazek. Kto na niego wpadł, czy dostał nagrodę Nobla za swój geniusz i jak to się stało, że dziś nie wyobrażamy sobie bez niego życia? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do lektury! 

Ekran dotykowy dziś

Bez dotykowych telefonów i innych technologii nie potrafimy  żyć. Lubimy je, ale też obawiamy się o ich trwałość.

Podejrzewamy, że większość ludzi myśląc o ekranie dotykowym przed oczami ma swojego spadającego smartfona… (ot, taki koszmar!) Na pewno dobrze znacie to uczucie, gdy rozważacie w myślach „pęknie czy nie pęknie?” – ekrany dotykowe są świetne, ale są też podatne na uszkodzenia. Pamiętajcie, że nie warto szczególnie się zamartwiać. Niezależnie od sytuacji zachowajcie spokój: od napraw ekranów dotykowych macie nas, więc wszystko będzie dobrze! 

Wynalezienie i rozwój ekranu dotykowego

Komu dziękować za ekran dotykowy? 

Pierwsze ekrany dotykowe nie były dedykowane smartfonom, a ich zastosowanie miało miejsce głównie w projektach naukowych. 

Za twórcę ekranu dotykowego uważa się Sama Hursta. W 1971 roku opracował wynalazek, który nazwał „Sensorem dotykowym” („Touch Sensor”) –  w odróżnieniu od ekranów znanych dziś, sensor dotykowy Hursta nie był przeźroczysty.  Nie, nie został odznaczony nagrodą Nobla!

Rozwój technologii dotykowej 

Wspomniany wyżej naukowiec założył firmę Elographics, w której doskonalił technologię i 3 lata później (1974r.) stworzył ekran przeźroczysty.

Ten wynalazek można nazwać „prarodzicem” dzisiejszych ekranów. To właśnie ta firma wynalazła i opatentowała technologię, której używa się do dziś w produkcji ekranów dotykowych: five-wire resistive. 

Ekran  oporowy (rezystancyjny)

Czy Sam Hurst był zdziwiony widząc jak jego wynalazek zmienia świat? Tego nie wiemy. Jednak z pewnością zgodzicie się z tezą, że naukowcy dokonali w Elographics przełomowego odkrycia. Opatentowane przez nich ekrany oporowe są używane do dziś (choć tracą na popularności) . Zasadaich działania jest dość prosta. Ekran składa się z górnej i dolnej warstwy, na których znajdują się elektrody. Warstwy nie stykają się ze sobą, ale podczas nacisku łączą się. Wówczas zmienia się opór elektryczny, a technologia wie co  wyświetlić

Zalety ekranów oporowych 

Zalety ekranów oporowych wymienimy jednym tchem: reagują na dotyk w mgnieniu oka, współpracują z każdym materiałem, więc np. zimą nie trzeba ściągać rękawiczek, no i są tanie w produkcji.  Stopniowo jednak są wypierane przez bardziej nowoczesne rozwiązania. 

Rodzaje konstrukcji ekranów dotykowych 

Ekrany dotykowe są stale  ulepszane, modyfikowane i rozwijane.  Wszystko po to,  by jeszcze lepiej spełniały swoje funkcje i zachwycały użytkowników. Obecnie w konstrukcji ekranów dotykowych stosuje się cztery techniki:

  1. Przerwanie (dotknięciem) strumienia światła podczerwonego emitowanego przez diody umieszczone na krawędziach – tzw. ekrany optyczne wykorzystujące podczerwień
  2. Zaburzenia (dotknięciem) fali akustycznej propagowanej na powierzchni ekranu – tzw. SAW, od ang. surface acoustic wave.
  3. Zmiany pojemności elektrycznej dotykanego ekranu – tzw. ekrany pojemnościowe – nie reagują na dotyk rysika, ale umożliwiają stosowanie funkcji multi-touch
  4. Zmiany oporu elektrycznego między przezroczystymi elektrodami wtopionymi w ekran – tzw. ekrant oporowe / rezystancyjne. 

Technologia to dziedzina, która nigdy nie śpi, stale się rozwija i ciągle oferuje użytkownikom coś nowego! Więcej o technologiach ekranów dotykowych przeczytasz w naszym tekście:  Rodzaje ekranów dotykowych w smartfonach – technologie wyświetlaczy.

The winner is… 

To ekrany pojemnościowe są dziś najczęściej używane  w smartfonach i komputerach.

Dlaczego? Ich największym atutem jest czułość: do wykrycia dotyku wystarczy im bardzo lekkie muśnięcie.  Ekran można pokryć warstwą ochronną, dzięki której będzie odporniejszy na stłuczenia i przykre wypadki (o ochronie dla wyświetlaczy pisaliśmytu). A za co nie lubimy tych ekranów? Paradoksalnie właśnie za czułość… wystarczy drobne zabrudzenie, by ekran przestał reagować na  komendy. 

Problem z ekranami pojemnościowymi 

Dotykowe ekrany typu pojemnościowego są aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem.  Jednak do ich produkcji używa się bardzo rzadkiego pierwiastka, którego złoża się kończą… 

Mowa tu o tlenku indowo-cynowym – jego światowe zasoby znikną w ciągu kilkunastu lat. Wciąż trwają poszukiwania równie efektywnych zamienników, ale póki co są bezskuteczne.  Co czyni ten pierwiastek tak wspaniałym? Ma unikalne właściwości, dzięki którym pozwala na budowę bardzo cienkiej i przezroczystej warstwy przepuszczającej światło, do tego doskonale przewodzi prąd. Twórcy technologii dotykowych go pokochali, bo idealnie odpowiedział na potrzeby ich (i klientów).  

Powrót do przeszłości: pierwsze użycie ekrany dotykowego

Już rok po odkryciu Hursta użyto ekranu-sensoru dotykowego. Znalazł zastosowanie w wersji uniwersyteckim systemie komputerowym PLATO IV. Spełniał rolę urządzenia pomagającego w obsłudze tej potężnej jednostki. I można powiedzieć: dalej poszło z górki. Okazał się idealnym rozwiązaniem dla  syntezatorów Fairlight — CMI oraz CMI IIx, których używały takie gwiazdy, jak: ABBA, Brian Eno, Madonna czy The Police.

Sukces ekranów dotykowych zaskoczył wszystkich 

Sam wynalazca sensora dotykowego nie przewidział jak bardzo rozwinie się ta technologia. W 1985 roku po raz pierwszy użyto ekranu dotykowego w komputerze – HP-150. Dziś urządzeń, które obsługujemy przy użyciu dotyku jest tak wiele, że nie sposób je zliczyć. System stosowany jest w laptopach, palmtopach, tabletach, smartfonach i smartwatchach, ale nie tylko!  Mamy przecież do dyspozycji biletomaty, punkty informacyjne na dworcach czy w centrach handlowych, tablice biurowe i wiele, wiele innych!

Wszyscy kochamy ekrany dotykowe. Są funkcjonalne, estetyczne i bardzo wygodne. Zdarza się jednak, że telefon spadnie i dotykowy ekran jest roztrzaskany … Nie rwij wówczas włosów z głowy, tylko zgłoś się do Re:Factor – pomożemy! 

SERWIS z dojazdem do KLIENTA

Świadczymy dla Was usługi serwisowe z dojazdem do klienta
na terenie całego Krakowa i okolic!

Po każdym serwisie dezynfekujemy telefon sterylizatorem UV.

Zadzwoń do nas i zapytaj o bezpłatna wycenę i odbiór urządzenia

Scroll to Top