Wielu z nas cierpi na bezsenność. Mało kto jednak zastanawia się, czy nie jest ona spowodowana wpatrywaniem się przed snem w wyświetlacz telefonu lub komputera. Tłumaczymy jak ekran wpływa na nasz sen oraz odpowiadamy na pytanie, czy wymiana szybki w telefonie wykonana przez serwis GSM jest dobrym pomysłem na zniwelowanie szkodliwości wyświetlacza.

Jak światło ekranu wpływa na nasz sen

Niebieskie światło wyświetlacza

Ekran telefonu lub komputera emituje tzw. niebieskie światło. Działa ono pobudzająco na nasz organizm, a także powoduje zahamowanie produkcji melatoniny – hormonu regulującego nasz sen. W konsekwencji, często cierpimy na bezsenność lub złą jakość snu. Co jeszcze może powodować niebieskie światło emitowane przez ekran?

  • bóle głowy,
  • zmęczenie wzroku,
  • pieczenie oczu,
  • niewyraźne widzenie.

Eksperci z serwisów takich jak Apple czy Samsung alarmują, że nasz sen będzie zdecydowanie lepszy i nie będziemy mieli problemu z zaśnięciem, jeśli na godzinę przed pójściem spać odłożymy nasz telefon. A czy istnieje jakiś sposób na ograniczenie emisji niebieskiego światła?

Wymiana wyświetlacza w telefonie?

Wymiana ekranu w smartfonie to często pierwsza myśl, jaka nam przychodzi do głowy. Wielu ludzi próbuje znaleźć serwis telefonów, który przy okazji naprawy telefonu zaoferowałby wymianę wyświetlacza w smartfonie na wyświetlacz łagodniejszy dla naszych oczu. W końcu jeśli i tak wymiana szybki w telefonie wiąże się z dość znacznym kosztem, może warto zainwestować jeszcze trochę, by mieć coś naprawdę super? Niestety, serwis telefonów pomoże nam jedynie, gdy interesuje nas regeneracja wyświetlacza w smartfonie, czyli jego naprawa po rozbiciu szybki.

Jak ograniczyć emisję niebieskiego światła z wyświetlacza?

Skoro już wiemy, że wymiana szybki w telefonie nie rozwiąże problemu, warto pokusić się o sprawdzenie jakie rozwiązania w tym zakresie przygotowali dla nas sami producenci telefonów. Serwisy takie jak serwis Apple czy serwis Samsung deklarują, że ich produkty posiadają wbudowany filtr światła. Serwis Apple wprowadził w swoich sprzętach tzw. tryb „Night Shift”, z kolei w modelu takim jak Samsung Galaxy, Huawei czy Xiaomi możemy napotkać nazwę „Ochrona wzroku” lub „Filtr światła niebieskiego”. Zazwyczaj funkcje te dostępne są w wysuwanym panelu górnym lub w ustawieniach ekranu. Zwróćmy uwagę, że skoro producenci oferują w swoich urządzeniach powyższe funkcje to tylko potwierdza to fakt, że wymiana szybki w telefonie nic nam nie da. Gdyby było inaczej, z pewnością serwis Samsung czy Huawei od razu montował wyświetlacze ograniczające emisję niebieskiego światła, a wówczas samodzielna wymiana wyświetlacza w smartfonie nie byłaby już konieczna.

Aplikacje z filtrem światła niebieskiego

Posiadając starszy model telefonu, nie wyposażony w filtr światła niebieskiego, mamy możliwość pobrania aplikacji, która będzie spełniała taką samą funkcję. W przypadku aplikacji często mamy dodatkową możliwość ustawienia, od której godziny telefon automatycznie ma przechodzić w tryb zmiany temperatury barw, dzięki czemu nie musimy pamiętać o każdorazowej ręcznej zmianie. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w aplikacje z filtrem światła niebieskiego, warto rozważyć następujące propozycje:

  • Easy Eyes
  • Twilight
  • CF.lumen
  • Blue Light Filter

Zdecydowanie warto ograniczyć się w korzystaniu przed snem z telefonu lub innych urządzeń emitujących niebieskie światło. Jeśli jest to jednak niemożliwe, starajmy się korzystać z opcji zaoferowanej przez producenta naszego telefonu lub pobierzemy aplikację, która umożliwi redukcję emisji światła wyświetlacza. Pamiętajmy również, że wymiana ekranu w telefonie nie jest sposobem na rozwiązanie tego problemu.

SERWIS z dojazdem do KLIENTA

Świadczymy dla Was usługi serwisowe z dojazdem do klienta
na terenie całego Krakowa i okolic!

Po każdym serwisie dezynfekujemy telefon sterylizatorem UV.

Zadzwoń do nas i zapytaj o bezpłatna wycenę i odbiór urządzenia

Scroll to Top