Wielu z nas cierpi na bezsenność. Mało kto jednak zastanawia się, czy nie jest ona spowodowana wpatrywaniem się przed snem w wyświetlacz telefonu lub komputera. Tłumaczymy jak ekran wpływa na nasz sen oraz odpowiadamy na pytanie, czy wymiana szybki w telefonie wykonana przez serwis GSM jest dobrym pomysłem na zniwelowanie szkodliwości wyświetlacza.
Niebieskie światło wyświetlacza
Ekran telefonu lub komputera emituje tzw. niebieskie światło. Działa ono pobudzająco na nasz organizm, a także powoduje zahamowanie produkcji melatoniny – hormonu regulującego nasz sen. W konsekwencji, często cierpimy na bezsenność lub złą jakość snu. Co jeszcze może powodować niebieskie światło emitowane przez ekran?
- bóle głowy,
- zmęczenie wzroku,
- pieczenie oczu,
- niewyraźne widzenie.
Eksperci z serwisów takich jak Apple czy Samsung alarmują, że nasz sen będzie zdecydowanie lepszy i nie będziemy mieli problemu z zaśnięciem, jeśli na godzinę przed pójściem spać odłożymy nasz telefon. A czy istnieje jakiś sposób na ograniczenie emisji niebieskiego światła?
Wymiana wyświetlacza w telefonie?
Wymiana ekranu w smartfonie to często pierwsza myśl, jaka nam przychodzi do głowy. Wielu ludzi próbuje znaleźć serwis telefonów, który przy okazji naprawy telefonu zaoferowałby wymianę wyświetlacza w smartfonie na wyświetlacz łagodniejszy dla naszych oczu. W końcu jeśli i tak wymiana szybki w telefonie wiąże się z dość znacznym kosztem, może warto zainwestować jeszcze trochę, by mieć coś naprawdę super? Niestety, serwis telefonów pomoże nam jedynie, gdy interesuje nas regeneracja wyświetlacza w smartfonie, czyli jego naprawa po rozbiciu szybki.
Jak ograniczyć emisję niebieskiego światła z wyświetlacza?
Skoro już wiemy, że wymiana szybki w telefonie nie rozwiąże problemu, warto pokusić się o sprawdzenie jakie rozwiązania w tym zakresie przygotowali dla nas sami producenci telefonów. Serwisy takie jak serwis Apple czy serwis Samsung deklarują, że ich produkty posiadają wbudowany filtr światła. Serwis Apple wprowadził w swoich sprzętach tzw. tryb „Night Shift”, z kolei w modelu takim jak Samsung Galaxy, Huawei czy Xiaomi możemy napotkać nazwę „Ochrona wzroku” lub „Filtr światła niebieskiego”. Zazwyczaj funkcje te dostępne są w wysuwanym panelu górnym lub w ustawieniach ekranu. Zwróćmy uwagę, że skoro producenci oferują w swoich urządzeniach powyższe funkcje to tylko potwierdza to fakt, że wymiana szybki w telefonie nic nam nie da. Gdyby było inaczej, z pewnością serwis Samsung czy Huawei od razu montował wyświetlacze ograniczające emisję niebieskiego światła, a wówczas samodzielna wymiana wyświetlacza w smartfonie nie byłaby już konieczna.
Aplikacje z filtrem światła niebieskiego
Posiadając starszy model telefonu, nie wyposażony w filtr światła niebieskiego, mamy możliwość pobrania aplikacji, która będzie spełniała taką samą funkcję. W przypadku aplikacji często mamy dodatkową możliwość ustawienia, od której godziny telefon automatycznie ma przechodzić w tryb zmiany temperatury barw, dzięki czemu nie musimy pamiętać o każdorazowej ręcznej zmianie. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w aplikacje z filtrem światła niebieskiego, warto rozważyć następujące propozycje:
- Easy Eyes
- Twilight
- CF.lumen
- Blue Light Filter
Zdecydowanie warto ograniczyć się w korzystaniu przed snem z telefonu lub innych urządzeń emitujących niebieskie światło. Jeśli jest to jednak niemożliwe, starajmy się korzystać z opcji zaoferowanej przez producenta naszego telefonu lub pobierzemy aplikację, która umożliwi redukcję emisji światła wyświetlacza. Pamiętajmy również, że wymiana ekranu w telefonie nie jest sposobem na rozwiązanie tego problemu.