Podobno korzystanie ze smartfona jest dziecinnie proste… ale czy na pewno? Jesteśmy pewni, że popełniasz przynajmniej kilka błędów z poniższego zestawienia! Zacznijmy od kwestii technicznych.

Nieaktualizowanie systemu 

Komu to potrzebne, na co…? Właśnie bardzo potrzebne! System operacyjny smartfonów jest stale ulepszany. Jego twórcy wprowadzają poprawki, dzięki którym lepiej i bezpieczniej można korzystać z telefonu. 

Jeśli zastanawiasz się dlaczego Twój telefon zawiesza się, dlaczego nie możesz ściągnąć niektórych aplikacji i dlaczego nawet prosta czynność trwa na nim wieki, to koniecznie sprawdź aktualność systemu operacyjnego. 

Nieaktualizowanie aplikacji

Tak samo jak system, tak i aplikacje trzeba aktualizować. Dzięki temu masz gwarancję bezpiecznego korzystania z nich. Poza tym bez aktualizacji aplikacji, nie będziesz mógł cieszyć się ich pełną funkcjonalnością, co na pewno wpłynie na Twój komfort użytkowania. 

Kwestie techniczne użytkowania telefonu mamy omówione. Teraz przejdźmy do błędów, które zagrażają bezpieczeństwu Twoich danych. 

Pobieranie nieautoryzowanych aplikacji 

Nie każda aplikacja jest bezpieczna. Zanim pobierzesz fajnie wyglądającą, ale mało znaną apkę, poczytaj o niej opinie. Warto też rozważnie dawać zgody na dostępy i przetwarzanie informacji aplikacjom. Bądź czujny. Oszuści internetowi żerują na naiwniakach! 

Zapominanie o oprogramowaniu antywirusowym

Warto zainstalować na telefonie oprogramowanie antywirusowe. Wcale nie musi być ono płatne – na rynku dostępne są dobre, darmowe alternatywy. Tego typu rozwiązania mogą  pomóc również w przypadku fizycznej utraty telefonu, pozwalając na jego lokalizację, zdalne zablokowanie czy nawet wykonanie zdjęcia potencjalnemu złodziejowi.

Łączenie z publiczną siecią Wi-Fi

Publiczne sieci Wi-Fi są kuszącą opcją dla osób, które chcą oszczędzać własną transmisję danych. Niestety stanowią one zagrożenie.Informacje przesyłane za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi są publiczne. Hakerzy mogą z łatwością ukraść informacje i zdalnie uzyskać dostęp do Twojego smartfona. Jeżeli musisz korzystać z publicznej sieci, połącz się za pomocą VPN (Virtual Private Network). Jest to metoda bezpiecznego łączenia ze stronami internetowymi, nawet w sieciach publicznych.

Błędy podczas użytkowania smartfona

Lekkomyślne używanie hotspota 

Przenośny hotspot jest wygodną formą udostępniania Internetu. Jednak po pierwsze: uważaj komu użyczać tej usługi, a po drugie: zmień fabryczne hasło!  Zawsze, ale to zawsze pamiętaj o tym, by nadawać własne hasła w swoich urządzeniach. Nie polegaj na fabrycznym bezpieczeństwie. 

Po skorygowaniu błędów związanych z bezpieczeństwem danych, warto zastanowić się nad nawykami związanymi z dbaniem o żywotność baterii. Większość ludzi popełnia przynajmniej jeden z opisanych poniżej błędów. 

Pełne ładowanie baterii

Stosowane we współczesnych telefonach baterie litowo-jonowe są zupełnie inne niż starsza generacja, którą wielu użytkowników wciąż pamięta. W dzisiejszych telefonach pełne ładowanie baterii nie jest wskazane. 

Zaleca się ładować smartfon jak najczęściej, jednocześnie możliwie jak najrzadziej rozładowując go.

Dla wszystkich popularnych systemów, stosowanych w smartfonach – Androida, iOS-a i mobilnego Windowsa – dostępnych jest szereg aplikacji, które pomagają w dbaniu o dobry stan baterii. Pozwalają też określić, które z używanych przez nas aplikacji zużywają najwięcej energii i podpowiadają.

Ignorowanie ostrzeżenia o niskim stanie baterii

Jednym ze szczególnie uporczywych mitów dotyczących baterii jest to, że należy czasami całkowicie ją rozładować i naładować do pełna. Taka praktyka była stosowana w przypadku telefonów starszej generacji.  W przypadku dzisiejszych baterii – tak jak wspomnieliśmy wyżej oraz pisaliśmy o tym  tutaj – nie jest to wskazane. Nowoczesne akumulatory lubią częściowe ładowanie, dlatego zaleca się zakres 50-80%, który utrzymuje niższe napięcie i pozwala na dłuższą żywotność baterii.

Nie używanie trybu “oszczędzania energii”

No tak, przecież zawsze masz ładowarkę pod ręką… Ale czy wiesz, że to funkcja nie tylko awaryjna, stosowana gdy zaskoczy Cię brak ładowarki i głodna bateria? Tak naprawdę korzystanie z tego trybu regularnie pozwala na wydłużenie życia baterii.

Używanie taniej ładowarki 

Skoro jesteśmy przy ładowarkach… powiedz szczerze, używasz tanich zamienników? Z ruguły tani oznacza niskiej jakości. Jeśli Twój telefon kosztuje kilka tysięcy, to naprawdę lepiej bezpiecznie dobierać tego typu sprzęt. 

Ładowarka niskiej jakości zamiast pomóc, może zaszkodzić. Lepiej nie ufaj produktom, które kosztują ponad 50% mniej niż markowe ładowarki. 

Jeżeli natomiast posiadasz ładowarkę z postrzępionym kablem, oprzyj się chęci naprawy domowymi sposobami – natychmiast wyrzuć i zainwestuj w nowy.

I oto ostatnia kategoria błędów. Dotyczą one głównie codziennych nawyków. 

Pozostawienie telefonu przy otwartym oknie lub blisko laptopa

Pozostawienie telefonu w zimie przy otwartym oknie lub w lecie na rozgrzanym parapecie, może spowodować wychłodzenie lub przegrzanie smartfona. Musisz również uważać jeśli kładziesz telefon blisko laptopa. Zmiana temperatury może źle wpłynąć na baterię i wydajność telefonu.

Wkładanie telefonu (bez etui) do torebki

Etui to nie tylko moda, ale także przydatny gadżet który chroni Twój telefon przed brudem, kurzem oraz porysowaniem przez klucze i inne gadżety. Szkoda w taki sposób zniszczyć sobie sprzęt, prawda? Samo szkło hartowane w starciu z torebką pełną różnych przedmiotów nie pomoże w ochronie ekranu przed uszkodzeniem. 

Chowanie telefonu do tylnej kieszeni

Jest to dość wygodny sposób trzymania telefonu, prawda? Szczególnie wygodny jest dla złodziei, bo telefon aż prosi się o wyciągnięcie. Poza tym takie trzymanie smartfona zwiększa ryzyko jego uszkodzenia: łatwo może wypaść, ale też możesz na nim siąść… za którym razem wyświetlacz tego nie dźwignie i pęknie! 

Używanie telefonu z uszkodzoną szybką 

Nawet jeśli telefon ma tylko malutkiego pajączka na ekranie, to nie powinno się go używać. Wartonaprawiać wyświetlaczzanim szkoda będzie większa. Pęknięty ekran jest nie tylko nieestetyczny i osłabiający komfort korzystania z telefonu. Może nawet zagrażać zdrowiu użytkownika i sprawności całego telefonu.

W razie konieczności naprawy pękniętego wyświetlacza skontaktuj się z nami. Naprawy ekranów dotykowych to nasza specjalność!

Zapominanie o higienie telefonu 

Telefon powinno się czyścić dokładnie, a nie tylko przecierać wyświetlacz szmatką. O tym jak prawidłowo dbać o higienę telefonu więcej pisaliśmy tutaj. Pamiętaj też o czyszczeniu urządzenia w środku, pod obudową (jeśli masz model, który to umożliwia). 

Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Prawidłowe używanie smartfonu jest podstawą jego długiej żywotności i sprawnej współpracy z właścicielem. 

SERWIS z dojazdem do KLIENTA

Świadczymy dla Was usługi serwisowe z dojazdem do klienta
na terenie całego Krakowa i okolic!

Po każdym serwisie dezynfekujemy telefon sterylizatorem UV.

Zadzwoń do nas i zapytaj o bezpłatna wycenę i odbiór urządzenia

Scroll to Top