Wszyscy kochamy smartfony, ale każdy użytkownik, który pamięta pierwsze modele telefonów komórkowych tęskni za ich długo działającymi bateriami. Producenci wciąż starają się wydłużać pracę baterii w telefonie. Nie zapowiada się jednak na to, by w najbliższym czasie udało się smartfonom działać kilka dni bez przerwy. Mimo tego jest kilka sposobów, które pozwolą przedłużyć pracę baterii w telefonie komórkowym. 

Typy baterii w smartfonach

Współczesne baterie w telefonach mają przed sobą sporo wymagań. Muszą zajmować jak najmniej miejsca, ale być jak najbardziej wydajne. Dobrze też jeśli nie wybuchają! Producenci ograniczają  wpływ użytkownika na baterię: w większości modeli nie da się już samodzielnie wymienić baterii. Tak jak w przypadku wymiany wyświetlacza, tak chcąc zmienić baterię i nie mając fachowej wiedzy oraz narzędzi, trzeba skorzystać z serwisu GSM.

Większość użytkowników wybierając telefon nie zwraca uwagi na rodzaj baterii, w jaki jest wyposażony. Niesłusznie – warto mieć taką świadomość, by wiedzieć czego się spodziewać po sprzęcie.

Typy baterii w smartfonach:

  • Baterie niklowo-kadmowe – akumulatory niskiej jakości. Są rzadko spotykane, bo mają duże rozmiary, krótki czas użytkowania i niewielką pojemność;
  • Baterie niklowo-wodorowe – również nie są szczególnie wysokiej klasy i nie są popularne w użytkowaniu; 
  • Baterie litowo-jonowe –  to rodzaj baterii najczęściej spotykanych w nowoczesnych smartfonach.  Są względnie lekkie, względnie tanie i dość długo działają; 
  • Baterie litowo-polimerowe – najnowocześniejsze rozwiązanie techniczne. Wciąż jest na etapie badań. Mają mniejsze rozmiary niż poprzedniczki i znacznie dłuższy czas pracy
Sposoby na wydłużenie pracy baterii w telefonie

Co wpływa na czas pracy baterii?

Mimo skoku technologicznego, wciąż te same parametry wpływają na żywotność baterii w telefonie komórkowym: 

  • autoobracanie ekranu,
  • włączone aplikacje w tle,
  •  tryb czuwania,
  • wysoka jasność dotykowego wyświetlacza, 
  • włączona lokalizacja,
  • częsta autosynchronizacja danych,
  • transmisja danych – włączony Internet (LTE wręcz pożera baterię) w momencie, gdy przeglądanie sieci nie jest konieczne,
  • ekstramalne temperatury: zarówno zimno jak i upał rozładowują baterię.,
  • wiek baterii. 

Jak dbać o baterię w telefonie?

Jeśli wciąż uważasz, że baterię trzeba formatować, to jesteś w błędzie.  Czasy się zmieniły!

W dawnych modelach telefonów komórkowych producenci zalecali formatowanie baterii. Formatowanie, czyli „zajechanie” przy pierwszym użyciu: w pełni ładujesz baterię, następnie rozładowujesz ją do zera i całą moc ładujesz do pełna.  Zabieg ten miał na celu przygotować akumulator do długotrwałej pracy.  W przypadku powszechnie stosowanych baterii litowo-jonowych formatowanie ich nie jest wskazane. 

Nie oznacza to, że nie ma już zasad higieny baterii. Oczywiście one wciąż istnieją. 

Używaj oryginalnej ładowarki 

Oryginalna ładowarka daje pewność. Nie uszkodzi telefonu, będzie z nim kompatybilna. Unikaj urządzeń służących szybkiemu ładowaniu, które nie są dedykowane Twojemu telefonowi – mogą mu zaszkodzić. 

Unikaj ekstremalnych temperatur 

Nie opalaj telefonu (i tak nie będzie ładniejszy!) i nie pozwól mu zmarznąć. Chwila na słońcu czy mrozie nie zagrozi baterii smartfona, ale długotrwała ekspozycja na takie warunki może ją nieodwracalnie uszkodzić.  Zresztą może uszkodzić nie tylko baterię, a całe urządzenie – łącznie z uszkodzeniem wyświetlacza

Nie rozładowuj telefonu 

Znów: jeśli zdarzy Ci się to bardzo rzadko, bateria to przeżyje. Jeśli jednak ciągle zapominasz naładować telefon, to osłabiasz baterię. Najlepiej podłączyć ładowarkę już przy pierwszym komunikacie o niskim poziomie baterii (pojawia się najczęściej gdy urządzenie ma ok. 20% energii). 

Dokarm telefon za dnia 

Ponieważ współczesne akumulatory jonowo-litowe nie mają w tzw. efektu pamięci, to można je co jakiś czas podładowywać. Zdaniem specjalistów najlepiej odłączyć telefon od ładowania, gdy wskaźnik pokazuje ok. 80-90% energii.  Optymalnie jest, gdy bateria działa w granicach 45% swojej energii – długie przetrzymywanie rozładowanej baterii przyspiesza jej zużycie. Dobrze jest ładować telefon często, ale krótko. 

Czym jest efekt pamięci? 

Jeśli rozładuje się baterię do  60% po czym naładuje  się ją ponownie, ogniwa zapamiętają ten stan. Od tej pory akumulator będzie udostępniał jedynie 60 proc. swojej pojemności. Pozostałych 40% nie da się już wykorzystać. Ten efekt naprawdę istnieje, ale w starszych modelach.

Tak, można podłączyć telefon na noc

Bez obaw: nowoczesne smartfony przestają pobierać energię, gdy wskaźnik ładowania dobije do 100%. Możesz spać spokojnie  – przeładowanie baterii i pogorszenie jej trwałości było spotykane w starszych modelach.

Pilnuj porządku 

Wyłączaj funkcje, z których nie korzystach. Lokalizacja, Internet, aplikacje działające w tle – to wszystko poza Twoją świadomością pobiera moc baterii i wpływa na to, jak szybko się rozładuje.  Jasne, nie każdemu chce się to robić, ale warto mieć to z tyłu głowy. Można też zmniejszyć jasność ekranu, bo jasny wyświetlacz pobiera dużo energii. 

Dobra bateria w telefonie, to bateria która długo pracuje. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć i tak samo jest z techniką – lepiej zabezpieczyć szybkę, niż wymieniać pobity wyświetlacz; lepiej dbać o baterię, niż wymieniać ją na nową (lub ciągle bać się, że telefon zaraz padnie). Jeśli wciąż Wam mało wiedzy o bateriach w smartfonach, to zachęcamy do doczytania tego tekstu. 

SERWIS z dojazdem do KLIENTA

Świadczymy dla Was usługi serwisowe z dojazdem do klienta
na terenie całego Krakowa i okolic!

Po każdym serwisie dezynfekujemy telefon sterylizatorem UV.

Zadzwoń do nas i zapytaj o bezpłatna wycenę i odbiór urządzenia

Scroll to Top