W dobie pandemii wszyscy staliśmy się bardziej wyczuleni na szeroko rozumianą czystość i dbanie o higienę. Zważamy na to czego dotykamy, staramy się otwierać drzwi łokciem i często myjemy ręce. Ale czy wiesz, że jedno z największych skupisk bakterii i wirusów w Twojej okolicy, to… Twój telefon?
Telefonu używasz wszędzie
Prawda? Telefon masz zawsze przy sobie, niezależnie od miejsca i warunków atmosferycznych. Sms-owanie w wannie nikogo nie dziwi. Telefon wchodzi z Tobą do przychodni, do sklepu i na spotkanie ze znajomymi. Zabierasz go także w bardziej intymne miejsca – tam gdzie król chodzi piechotą, tam zawsze przy nim jego telefon. W dodatku ciągle go dotykasz i często jest przy Twoich ustach. To wszystko sprawia, że ekran telefonu jest wręcz biologiczną bombą.
Sekretne życie ekranu dotykowego
Myślałeś / myślałaś kiedyś o tym, co dzieje się na szybce Twojego smartfona? Naukowców oczywiście to zainteresowało i postanowili zbadać powierzchnię telefonów.
Okazało się, że na ekranach często znajduje się więcej mikroorganizmów niż w… sedesie. Na szybkach urządzeń można znaleźć bakterie, np. Salmonella czy też gronkowca złocistego!
Kilka urządzeń zawierało tak ogromne ilości mikroorganizmów, że mogły wręcz wywoływać zakażenia! Wygląda na to, że nasze wyświetlacze wiodą sekretne życie, pełne gwaru i różnorodności kulturowej.
Higiena ekranu dotykowego
No przyznaj, raczej nie dbasz o higienę telefonu. Przetrzesz ekran dotykowy ściereczką, ale po to by lepiej widzieć, żeby nie było śladu po palcach lub po makijażu.
W trosce o własne zdrowie należy odpowiednio dbać o higienę ekranu dotykowego.
Poniżej zamieszczamy kilka sugestii dotyczących tego jak czyścić telefon komórkowy.
Jak dbać o higienę telefonu?
Przede wszystkim prawidłowo używaj telefonu, dbaj o to by nie zarysować ekranu i zrezygnuj z zabierania smartfonu do łazienki. Pamiętaj, że ten sprzęt często przykładasz do buzi i co chwilę go dotykasz!
Warto telefon regularnie czyścić
Warto czyścić telefon nie tylko ze smug, śladów palców i makijażu, ale także przecierać jego obudowę, a patyczkiem do uszu lub wykałaczką przetrzeć miejsca trudno dostępne (np. gniazdo ładowarki).
Do czyszczenia wyświetlacza warto użyć ściereczki z mikrofibry. Takie szmatki są idealne do czyszczenia ekranów dotykowych, bo są elastyczne, chłonne i nie strzępią się.
Wykonuj koliste ruchy, aż ujrzysz piękno swojego wyświetlacza. W przypadku niektórych zabrudzeń koniecznie może się okazać zwilżenie ekranu. Pamiętaj, że nawet jeśli masz tylko mikro uszkodzenie szybki w telefonie, to nie wolno Ci ekranu zwilżać. Woda może dostać się pod wyświetlacz i poważnie uszkodzić sprzęt. Najpierw wymień wyświetlacz (polecamy swoje usługi w tej kwestii!)
Czy warto kupować specjalne środki do czyszczenia?
Specjalne środki do czyszczenia smartfonów, to m.in: chusteczki nasączone substancją czyszczącą, wilgotne szmatki, gąbki i środki czyszczące w postaci aerozolu. Część ma właściwości antybakteryjne. Jeśli nie oczekujesz tego, co obiecują producenci (czyli, że przetrzesz raz i długo będziesz się cieszyć czystym telefonem), to warto takie produkty mieć w domu. Prawdopodobnie żaden nie jest tak skuteczny, jak obiecuje jego producent, ale i tak warto ich regularnie używać.
Kupuj produkty, które nie zawierają mydła ani roztworów zasadowych, bo one mogą uszkodzić ekran dotykowy. Warto sięgać po delikatne, naturalne środki.
Używaj ich oszczędnie i pamiętaj, że pęknięty wyświetlacz jest przeciwwskazaniem do ich stosowania.
Masa czyszcząca
Na rynku funkcjonuje środek o nazwie Cyber Clean. Jest to masa czyszcząca o właściwościach antybakteryjnych. W dotyku przypomina nieco gumę formowalną. Jest elastyczna (dostanie się nawet w trudno dostępne zakamarki) trochę lepka (z łatwością zbiera kurz) i dezynfekuje czyszczone powierzchnie (żegnajcie bakterie!). W dodatku jest przyjazna środowisku, bo ulega biodegradacji i nadaje się do wielokrotnego użytku. Możesz ją kupić przez Internet.
Antybakteryjne szkła ochronne
W obronie przed chorobotwórczymi drobnoustrojami pomocne może być także szkło hartowane, którym zabezpieczysz ekran smartfona. Popularne szkła Gorilla Glass wprowadziły powłokę pokrytą jonowym srebrem.
Powłoka ta radzi sobie nie tylko z bakteriami, ale także glonami, pleśnią czy też grzybami. Producent zapewnia, że ochronie nie oprze się aż 99,9 procent szkodliwych mikroorganizmów!
Powłoka posiada pozytywną opinię EPA (Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska). Takie szkło nie wpływa na czułość wyświetlacza dotykowego, a dodatkowo chroni go przed pęknięciem.
Więcej o tym jaką ochronę dla dotykowego ekranu wybrać przeczytasz tutaj.
Czy pęknięty wyświetlacz wpływa na bezpieczeństwo użytkowania?
Tak, pod wieloma względami. Pęknięcie wyświetlacza niesie ze sobą dodatkowe wyzwanie dla ochrony przed drobnoustrojami. Pękniętego ekranu nie można czyścić niczym wilgotnym, ani używać specjalnych środków czyszczących. Z tego powodu jest nie tylko niebezpieczny dla urządzenia, ale też dla jego użytkownika.
Dlatego nawet drobne uszkodzenia ekranu warto reperować na bieżąco. Dzięki temu dłużej zachowasz żywotność swojego sprzętu, ale też zadbasz o swoje zdrowie.
Jeśli chcesz wymienić szybkę w swoim telefonie, zgłoś się do nas. Specjalizujemy się w naprawach ekranów dotykowych.