Nowoczesne smartfony to niezwykle uniwersalne urządzenia elektroniczne, które łączą najważniejsze cechy aparatu fotograficznego, kamery oraz odtwarzacza muzyki i filmów. Co więcej, duża moc obliczeniowa umożliwia płynne rozgrywki w trybie online. Nikogo już nie dziwi płacenie smartfonem lub coraz bardziej popularne wideokonferencje. Tak duży rozwój tej branży zawdzięczamy nie tylko coraz wydajniejszym podzespołom elektronicznym, ale przede wszystkim rozwojowi sieci telekomunikacyjnych. Czym różnią się od siebie poszczególne generacje?
Standard 3G, czyli czas na prawdziwą rewolucję
W momencie wdrożenia sieci 3G, z ang. Third Generation, nastąpiło ogromne przyspieszenie transmisji danych. Na początku standard był dostępny w Japonii. Od 2001 roku można było zaobserwować rosnące zainteresowanie technologią. W Polsce sieć 3G, nazywana także UMTS, działa od 2004 roku. Wprowadzenie tego standardu znacząco podniosło jakość rozmów telefonicznych oraz pozwoliło na szybszą transmisję danych. Początkowa prędkość wynosiła 14 MB/s, jednak w trakcie rozwoju technologii wzrosła do 28 MB/s, co umożliwiło swobodne korzystanie z internetu w telefonie. Częstotliwości na jakich działa standard 3G to 900 MHZ, 1800 MHz oraz 2100 MHz.
Sieć 4G, czyli kolejne przyspieszenie
2009 rok to następna ważna data w branży telekomunikacyjnej. W tym czasie wprowadzono sieć 4G w Skandynawii. W wielu przypadkach transmisja danych internetu mobilnego była szybsza niż stacjonarnego, co jeszcze bardziej wpłynęło na rozwój rynku telefonów komórkowych. Czysto teoretycznie, maksymalna prędkość transmisji danych może wynieść aż 300 Mb/s, jednak w praktyce jest to uzależnione od wielu czynników, a co za tym idzie, trudne do osiągnięcia. W Polsce sieć 4G jest dostępna od 2014 roku. Od tego czasu systematycznie zwiększa się liczba nadajników i w związku z tym, pokrycie kraju. Niejednokrotnie sieć 4G jest nazywana również LTE, z ang. Long Term Evolution, w rzeczywistości jest to jednak standard, który wykorzystuje sieć czwartej generacji do przesyłania danych. W Polsce sieć 4G pracuje na częstotliwościach 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz oraz 2600 Mhz.
Sieć 5G – ogrom możliwości w zasięgu ręki
Aby korzystać z sieci 5G, trzeba posiadać telefon obsługujący ten standard. Obecnie producenci niezwykle często oferują praktycznie identyczne modele smartfonów, które różnią się od siebie tylko obsługą 5G, np. Samsung Galaxy lub Huawei. W teorii standard pozwala na transmisję danych z prędkością 20 Gb/s, w praktyce będzie to jednak bardzo trudne do osiągnięcia. Sieć 5G to przede wszystkim nowa architektura, wymagająca wybudowania znacznie większej liczby nadajników dla jak najlepszego pokrycia. Jakie jeszcze korzyści przynosi nowy standard? Przede wszystkim znaczne ograniczenie opóźnienia. W przypadku sieci 3G wynosi ono około 100 ms, z kolei sieć 4G cechuje się opóźnieniem w zakresie od około 33 do około 44 ms. Sieć 5G skróci ten czas nawet do 1 ms, co w wprowadza nas, czyli użytkowników, w nowy wymiar prędkości. Na początku będzie ona wykorzystywać kilka częstotliwości. Pierwsze pasmo to 700 MHZ, obejmujące częstotliwość w zakresie od 694 MHz do 790 MHz. Kolejne pasmo to 3,4 GHz do 3,8 GHz. Częstotliwości powyżej 24 GHz zostaną wykorzystane m.in. w dużych aglomeracjach miejskich, przede wszystkim ze względu na przeszkody architektoniczne.
Wykorzystanie sieci 5G w praktyce
Oprócz oczywistych korzyści związanych z niezwykle komfortowym użytkowaniem smartfona oraz możliwością pobrania nawet bardzo dużych plików w krótkim czasie, sieć 5G oferuje znacznie więcej. Dzięki jej pomocy można stworzyć inteligentny ekosystem, do którego będą należeć firmy, szpitale, sklepy, inteligentne domy, instytucje państwowe oraz wiele innych. Ponadto, rozwój sieci 5G pozwoli sprawniej zautomatyzować wiele procesów produkcyjnych, przez co zaczną działać szybciej, sprawniej i przede wszystkim wydajniej. Co więcej, wpłynie na rozwój logistyki i transportu, łącząc się m.in. z autonomicznymi pojazdami.
Najczęstsze problemy z zasięgiem
Niejednokrotnie przebywając w centrum dużego miasta, smartfon gubi zasięg lub transmisja danych działa bardzo powoli. W sytuacji gdy nie pomoże włączenia i wyłączenie urządzenia, jedynym wyjściem okazuje się serwis GSM, który diagnozuje i naprawia telefony marek takich jak Samsung (w tym modele Galaxy), Apple, Huawei i inne. Firmy tego typu specjalizują się również w wymianie szybki w smartfonie i regeneracji wyświetlacza. Za słaby lub przerywany zasięg może być odpowiedzialna uszkodzona antena, którą w większości przypadków należy wymienić. Profesjonalny serwis zapewnia szybką i bezpieczną wymianę ekranu w telefonie, na którą udziela gwarancji. Niezwykle często, naprawa lub wymiana szybki w Iphone lub innym modelu zajmuje niewiele czasu, dlatego użytkownik nie musi rezygnować z korzystania ze swojego telefonu na długo. Usługi tego typu są realizowane m.in. wysyłkowo. Regulamin jest dostępny na stronie serwisu, gdzie można również znaleźć kontakt oraz informacje dotyczące naprawy.