Wchodząc do Sklepu Play można zwariować od panującego w nim nadmiaru. Ilość dostępnych aplikacji jest wręcz przytłaczająca. Ich różnorodność i oryginalność wielu jest godna podziwu. Czy wszystkie są nam potrzebne? Prawdopodobnie nie. Czy wszystkie są wartościowe? Na pewno nie. Czy wszystkie są bezpieczne? Nie, z całą pewnością istnieje sporo aplikacji-troli.
Zanim zabierzemy Was do świata aplikacji mobilnych przydatnych w czasie wakacji, najpierw poświęcimy chwilę na omówienie tematu aplikacji mobilnych w ujęciu ogólnym.
Warto mieć podstawową wiedzę dotyczącą tego o czym mówimy.
Czym jest aplikacja mobilna?
Aplikacja mobilna to ogólna nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak: telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety. Większość urządzeń mobilnych jest sprzedawana z kilkoma aplikacjami w pakiecie. Są one wcześniej zainstalowanym oprogramowaniem. To np.przeglądarka internetowa, kalendarz, poczta, mapy, itd. Niektóre z nich można odinstalować, inne – nie.
Część aplikacji mobilnych jest darmowych, część – płatnych. Bywa, że wersja podstawowa aplikacji jest darmowa, wersja rozszerzona – płatna. W wielu można dokonywać mikropłatności lub subskrybować.
Sklepy z aplikacjami na telefon
Aplikacje, w które smartfon nie jest wyposażony automatycznie są dostępne na specjalnych platformach. Platformy te nazywamy sklepami z aplikacjami. Ich początki datuje się na 2008 rok. Zwykle obsługuje je właściciel mobilnego systemu operacyjnego. Większość ludzi zna App Store, Sklep Play, Windows Phone Store i BlackBerry App World. Istnieją również niezależne sklepy z aplikacjami, takie jak: Cydia, GetJar i F-Droid.
Skąd pomysł by tworzyć apki?
Aplikacje mobilne były pierwotnie oferowane dla zwiększenia ogólnej produktywności i wyszukiwania informacji.
Pierwsze aplikacje to poczta elektroniczna, kalendarz, kontakty, rynek giełdowy i informacje o pogodzie.
Jednak wymagania użytkowników i dostępność narzędzi programistycznych spowodowały szybką ekspansję do innych kategorii. Dziś fantazja twórców aplikacji mobilnych naprawdę zadziwia. Istnieje wiele aplikacji “zjadaczy czasu”, ale też mnóstwo wartościowych, ułatwiających życie.
Rodzaje aplikacji
Największą liczbę ściągnięć notują gry, co nikogo nie dziwi. To właśnie rozrywki szukają ludzie w sieci i na swoich smartfonach. Zaraz po grach plasują się aplikacje muzyczne, a potem użytkowe, czyli takie które ułatwiają codzienne czynności, w tym kontaktowanie się ze znajomymi.
Po co nam aplikacje mobilne?
Dzięki aplikacjom na telefon można dziś mobilnie obsługiwać swoje konto bankowe, kupować ubrania, buty czy jedzenie w ulubionym sklepie internetowym.
Aplikacje są przydatne w podróżach: sprawdzenie rozkładu jazdy, kupienie biletu – to dziś standard. Do tego można dowiedzieć się jak dojechać z punktu A do punktu B, dostając dokładne wytyczne dotyczące środków komunikacji i miejsc przesiadek (niezastąpione Jak dojadę).
Dzięki aplikacjom można rozwijać swoje hobby, uczyć się języka lub zgromadzić kolekcję piosenek, by odpalić ją na randce. Pozwalają nam też na komunikowanie się z ludźmi i rozmowy przez telefon z osobami, które są na drugim końcu globu.
Dochodowy biznes smartfonowy
Analitycy szacują, że rynek aplikacji generuje przychody w wysokości ponad 10 miliardów euro rocznie w Unii Europejskiej. W krajach UE utworzono ponad 529 000 miejsc pracy z powodu rozwoju rynku aplikacji!
Boom na aplikacje
W raporcie App Annie podsumowującym 2019 r. wyraźnie widać, że rynek aplikacji mobilnych rozwija się niezwykle prężnie!
Ubiegły rok przyniósł niesamowite wyniki w globalnej liczbie pobrań aplikacji (a więc również w generowanych przez nie przychodach). W 2019 r. pobrano aż 204 miliardy aplikacji na całym świecie. To o 6 proc. więcej niż w 2018 r. i aż 45 proc. więcej, niż w roku 2016.
Dwukrotnie zwiększyła się ilość pieniędzy, jakie konsumenci zostawiają w sklepach z aplikacjami. W 2019 roku to aż 120 mld dolarów na aplikacje i dodatki do nich (np. na mikrotransakcje)!
Kto najczęściej korzysta z aplikacji?
Nie jest żadną niespodzianką, że tzw. „generacja Z”, czyli użytkownicy urodzeni w latach 1997-2012 korzystają ze smartfona intensywniej nawet od „millenialsów”. Przedstawiciele „generacji Z” spędzili w 2019 r. średnio 3,8 godzin miesięcznie w każdej z 25(!) najczęściej pobieranych aplikacji.
Najlepsza aplikacja 2019 roku wg Google
Google zrobiło niezależny ranking, w którym poszukiwano najlepszej gry i najlepszej aplikacji 2019 roku. O tytuł walczyły najpopularniejsze i najlepiej oceniane aplikacje w Sklepie Play.
Wśród nagrodzonych aplikacji znalazł się komunikator Ablo służący do nawiązywania kontaktu z osobami zza granicy.
Ablo ma wbudowany tłumacz, dzięki czemu można rozmawiać tak, jakbyśmy dokładnie znali język obcy.
12 najlepszych aplikacji na wakacje
Na pewno warto zainstalować sobie wspomnianą wyżej aplikację Ablo. Przyda się w przekraczaniu bariery językowej. Poza tym polecamy sięgnąć po:
- XE Currency – to darmowa aplikacja służąca szybkiemu przeliczaniu walut.
- OsmAnd – Mapy i Nawigacja – to jedna z najlepszych darmowych i offline-owych aplikacji z mapami i nawigacją. Przed wyjazdem pobieramy mapę danego państwa i potem możemy z niej korzystać bez dostępu do internetu.
- Google Translator i Google Maps – bez tych dwóch aplikacji od Google to wręcz strach gdziekolwiek się ruszyć! I właśnie dlatego nie trzeba ich nikomu przedstawiać.
- TripAdvisor – aplikacja, którą warto mieć pod ręką wybierając się w nieznane. Ma olbrzymią bazę, w której możemy wyszukać i przeczytać recenzje atrakcji turystycznych, hoteli, restauracji i lokalnych wydarzeń. No i jest darmowa!
- Airbnb – nie ma podróżnika, co się ruszy bez tej apki. Służy do wynajmowania mieszkań i pokoi od miejscowych po bardzo preferencyjnych cenach.
- Couchsurfing – to mobilna wersja popularnego serwisu Couchsurfing, służącego do dzielenia się miejscem noclegowym na swojej kanapie. Dla podróżników to aplikacja-złoto!
- Polskie Szlaki: atrakcje turystyczne w Polsce – COVID-19 skutecznie namówił Polaków do podróży po kraju. Polskie Szlaki podpowie Ci gdzie warto zajrzeć, co zwiedzić i co zobaczyć w naszej ojczyźnie.
- Skyscanner – to darmowa, mobilna wyszukiwarka tanich lotów. Fajną opcją jest wykres cen lotów w najbliższych miesiącach i wyszukiwanie najtańszego lotu na danej trasie w dowolnej dacie, z dowolnymi liniami i z dowolnego lotniska w Polsce.
- iPolak – przydatna, bo dzięki niej w jednym miejscu mamy informacje o wszystkich ambasadach Polski na świecie. Dowiemy się z niej kto jest ambasadorem, poznamy adres i telefon. Do tego znajdziemy informacje o wizach, przepisach celnych itd. dotyczących wszystkich państw. Jest darmowa.
- Night Sky – gdy już zatrzymasz się w miejscu i nadejdzie noc, to ta darmowa aplikacja sprawi Ci mnóstwo frajdy. Po nakierowaniu na gwiazdy rysuje gwiazdozbiory! Tak można się bawić godzinami!
Jeśli Twój telefon ma uszkodzony wyświetlacz, to trudno cieszyć się wszystkimi jego funkcjonalnościami. Część z nich nie działa prawidłowo, część widzisz tylko pobieżnie… Zanim wyjedziesz w podróż zaopiekuj się swoim ekranem dotykowym i oddaj go w ręce specjalistów. Polecamy swoje dłonie! Doskonale znamy się na naprawach pobitych wyświetlaczy telefonów wszystkich marek!